ua en pl ru 
FOTOREPORTAŻE

Łuck z wysokości prastarych wież

back
VolynPost pokazał Łuck z wysokości starożytnych świątyń.

Największe zabytki starożytności Łucka wszyscym są dobrze znane. Tak historycznie złożyło się, że one górują nad "tłem" budynków.

VolynPost dla swoich czytelników dokonał doboru widoków miasta z wysokości starożytnych chramów Starego Miasta.

KATEDRA KATOLICKA ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA

Według badaczy, jest to łucki kościół jezuicki, który w sobie zawiera wiele tajemnic. Na przykład, nie ma wystarczających dowodów, dlaczego wieże są o różnych kształtach. Jedna - ośmiokątna w planie, inna - czworokątna.Ta ostatnia teraz pełni funkcję dzwonnicy.

Widok stamtąd otwiera się na wszystkie strony, oprócz wschodu. Dlatego obserwacja zamku z tej wieży jest niemożliwa. Wszystko inne – jak na dłoni.

KOŚCIÓŁ LUTERAŃSKI

Historyczny kościół ewangelicki teraz zarządzany przez wspólnotę chrześcijan-baptystów. Przy wejściu wisi tabliczka - "Dom Ewangelia". Wspólnota baptystów w Łucku w latach dziewięćdziesiątych naprawiła świątynię i wróciła ją do życia.

Protestanci nie używają dzwonów. Jednak neogotycka architektura budynków dała taką możliwość zbudować wieżę z iglicą wydłużoną do góry, pokrytą miedzią.

CERKIEW POKROWY NAJŚWIĘTSZEJ BOGURODZICY

Starożytna Cerkiew Pokrowy Najświętszej Bogurodzicy dziś wykorzystywana jest jako główna świątynia Wołyńskiej diecezji Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego. Cerkiew jest pomnikiem architektury i składa się z dwóch części głównych - gmachu początku XVII wieku i części przybudowanej razem z dzwonnicą w połowie XIX wieku.

ŻYDOWSKA „BOŻNICA”

Na myśl badaczy, Wielka Synagoga w Łucku - unikalny i perspektywiczny obiekt. Zachował, więc, również dużo tajemnic, na które jeszcze nie ma odpowiedzi.

Zawiera synagoga pod sobą i podziemie. Niektórzy historycy twierdzą, że te podziemia mogą być pozostałością budowli poprzedniej - być może arsenalu czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Interesująca jest wieża, wybudowana przez starożytnych Żydów Łucka do obrony miasta od ewentualnych ataków.

KATEDRA ŚWIĘTEJ TRÓJCY

Główną świątynią Wołyńskiej diecezji Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Patriarchatu Kijowskiego ma jedną zaletę. Znajduje się ona w innym miejscu - w centrum miasta, nie w rezerwacie, – a przecież na wzgórzu.

Z dzwonnicy katedry dobrze widoczne są cenrum, rezerwat i dzielnica na północno-wschodnią część od centrum miasta. Wiszą tutaj kilku dzwonów, najbardziej masywny z nich waży 3 tony, sięgając wielkości ludzkiego wzrostu.

Zdjęcia i artykuł: VolynPost

 

 

Print 

Napisz recenzję
Imię:
Komentuj:
Wpisz kod: