ua en pl ru 
FOTOREPORTAŻE

Ulica Daniela Bratkowskiego w Łucku

back
Pięknie uporządkowana ulica, która zaczyna się od placu Braterski most i ulicy Daniła Galickiego do ulicy Katedralnej. Sformowała się w końcu ХVIII st.

Główna jej część przeszła po zlikwidowanych umocnieniach drewnianych Dolnego zamku i Głuszeckiego przedmieścia. Łączy się z nowo utworzoną w czasy powojenne Młodzieżową ulicą. Pierwsza nazwa - Kredytowa, od roku 1920 – Królowej Jadwigi. A rozpoczynając od 1939 roku nosiła imię rosyjskiego poety Włodzimierza Мajakowskiego, od roku 1941 – imię ukraińskiego poety Iwana Franki. W czasy powojenne znowu nosi nazwę Majakowskiego. Współczesna nazwa bierze początek w latach 1990-tych.

Bratkowski Danyło Bogdanowycz (rok urodzenia niewiadomy – 1702) -ukraiński poeta i społecznik. W księdze wierszy "Świat po części przejrzany" (Kraków, 1697), – która jest częścią dziedzictwa poezji epigramatycznej – krytykował autor ustrój społeczny Rzeczy Pospolitej. Był aresztowany. W 1702 r. po trwałych katuszach i sądzie nie pokajał się i był stracony na Placu Rynkowym w Łucku. Ścięcie Bratkowskiego na rynku w Łucku, będące wynikiem skazania na karę śmierci przez sąd wojskowy, miało niewątpliwy wpływ na wykreowanie poety przez ukraińską historiografię i literaturę na bohatera narodowego.

Na początku ulicy umieszczone są dwa domy, które wykształtowane zostały na wzór znalezionych w archiwów wariantami ich postaci pierwotnej. Po prawej stronie widoczny jest dom, na którym we wnęce umieszczona jest figura świętego, trzymającego na ręku dzieciątko – był to kościelny dom, gdzie w różne czasy działał szereg organizacji dobroczynnych, w tym również i dla dzieci-sierotów. W końcu ulicy jest prastary budynek parterowy, który domyka do dzwonnicy kościelnej. W ilustracji Wołyńskiego województwa 1789 roku ten dom wspomina się jako apteka pana Żołkowskiego, która była częścią łacińskiej katedry.

Zdjęcie: Artur ALOSZYN

Tekst: W. Piasecki, F. Mandziuk. Ulice i majdany Łucka. – Łuck, 2005

 

Print 

Napisz recenzję
Imię:
Komentuj:
Wpisz kod: