ua en pl ru 
НОВИНИ
Луцьк вміє дивувати: 5 причин вирушити на Волинь

Луцьк вміє дивувати: 5 причин вирушити на Волинь

Зануритися у Середньовіччя, побродити віковими лісами, спробувати незвичайні старосвітські страви і відпочити за чаркою медівки, – усе це не казка, а реальність для туриста, який подорожує Волинню.

Луцьк – місто з багатовіковою історією; місто, що потопає у пишній зелені й чарує з першого погляду – є однією з тих нерозкритих перлин туристичної України, які довгі роки залишалися непомітними для мандрівників. Лучани і самі лише з недавніх пір стали вірити, що їх місто може вийти з тіні таких розкручених туристичних брендів західної України, як Львів чи Мукачево.

"Ми все намагалися наздогнати Львів, намагалися навіть якоюсь мірою наслідувати його методи розвитку туризму, але справа зрушила з мертвої точки тільки тоді, коли ми нарешті перестали за кимось ганятися, знайшли свою особливу "фішку" і пішли своїм шляхом", – говорить голова відділу промоції міста Богдан Каліш у бесіді з кореспондентом Zruchno.Travel.

Так які ж "фішки" є у туристичному Луцьку та чому це місто і не менш цікаву Волинську область просто необхідно додати до свого календаря подорожей? 

1. Культурна та історична спадщина Луцька 

Замок Любарта 

Історичний центр Луцька дуже компактний і обійти його можна за пару годин. Прогулюватися його тихими, зеленими вуличками можна не боячись, що вас розтопчуть натовпи туристів – великі екскурсійні групи концентруються тільки біля головної визначної пам’ятки Луцька – замку Любарта.

Замок Любарта, який частіше називають просто Луцьким замком, вважається одним із найдавніших споруд України. Ця велична готична фортеця відома кожному українцеві, як мінімум, тому що вона зображена на двохсотгривневій купюрі. А в 2011 році замок, який називався іменем литовського князя Любарта, визнали одним із 7 чудес України.

На замковій території відвідувача чекає прогулянка мурами, музей дзвонів, музей книги, а також художній музей. Можна піднятися на дах однієї з веж замку, звідки відкривається захоплюючий вид на місто.

А можна спуститися в підвальні приміщення до руїн стародавньої церкви Іоанна Богослова, яка була побудована більше VIII століть назад і є першим християнським храмом Луцька.

Кафедральний костел святих апостолів Петра і Павла та його похмурі підземелля

Прямо навпроти замку Любарта, знаходиться кафедральний собор святих апостолів Петра і Павла (Петропавлівський собор). Він був побудований на початку XVIII століття як церква при єзуїтському монастирі. Незважаючи, на те, що за свою історію собор пережив кілька пожеж і реконструювався, до наших днів він зберігся практично в первозданному вигляді.

Однак знаменитий храм перш за все своїми загадковими, похмурими підземеллями. Під костелом знаходиться чотири підземні рівні – два з них доступні для відвідувань. Навіть у розпал спекотного літа тут дуже холодно – близько 8–10 градусів, так що, вирушаючи сюди, не забудьте теплий одяг.

Крім старовинних колодязів, вівтарів, підземної каплиці, в підземеллях вам доведеться зіткнутися і з досить моторошними "експонатами" – тут знаходиться кілька усипальниць, які в прямому сенсі завалені рештками людей – кістки і черепи на відстані витягнутої руки від туристів...

Музей Волинської ікони

Музей Волинської ікони є ще одним обов’язковим до відвідування місцем у Луцьку. Музей представляє самобутню регіональну школу волинського іконопису. Зібрання музею налічує понад 1,5 тисячі пам’яток сакрального мистецтва.

Ікони, які представлені в експозиції, помітно відрізняються від робіт іконописців інших регіонів – обличчя святих, зображених на полотнах, випромінюють спокій і добродушність. Видно, що волинські майстри ставили перед собою мету вселити в людей не страх і трепет, а лише надію і довіру.

Головна святиня музею – ікона Холмської Богородиці XI-XII століття. Відповідно до місцевого переказу, ікона Холмської Богоматері була написана євангелістом Лукою і пізніше привезена на Русь за часів князя Володимира. Це єдина в Україні збережена до наших днів апостольська ікона. Те, що ми можемо побачити цю ікону сьогодні можна вважати справжнім дивом – її викрадали, вона потрапляла під бомбардування, а в радянські часи, щоб врятувати ікону, її довелося розділити на окремі дошки і зберігати серед дров в трьох різних будинках. Майже півстоліття ікона Божої матері вважалася загубленою, і тільки у 2000 році її знову відкрили світу.

2. Луцьк – місто сучасного мистецтва

Музей сучасного мистецтва Корсаків

Можливо, багатьох це здивує, але у Луцьку є всі шанси в найближчі роки перетворитися в один із головних центрів сучасного мистецтва в Україні. Рік тому тут відкрили приголомшливий багаторівневий Музей сучасного українського мистецтва сім’ї Корсаків. У музеї представлені роботи понад 100 видатних українських художників ХХ–XXI століття, більше 800 арт-об’єктів: живопис, графіка, скульптура, інсталяція, відео-арт.

Два зали займає художньо-меморіальний музей видатного українського художника, графіка, майстра сатири і метафори Миколи Кумановського.

А недавно власники музею розробили новий екскурсійний маршрут "Три музею: від сакрального через Ренесанс до сучасного" (це такий естетичний трикутник міста). Крім Музею Корсаків у маршрут входить Музей волинської ікони та художній музей, розташований на території замку.

Будинок волинського Гауді 

Унікальна будівля ви знайдете також у Старому місті, на березі річки Стир. Майже сорок років місцевий архітектор, скульптор Микола Головань працює над створенням унікального еклектичного будинку-студії, через якого майстер і отримав своє прізвисько – волинський Гауді. Тут сплелися у всьому своєму різноманітті художні стилі і епохи – тут і античність, і готика, і Відродження, і класика.

Улюблена робота самого автора – барельєф над одним із входів в будинок. Тут зображений сам автор, який ніби атлант, підтримує стелю над дружиною і дітьми. П’ятнадцять років тому Микола Головань втратив сина, з яким працював рука об руку... Тепер скульптор творить за двох, і робота допомагає йому пережити трагедію.

Зараз будинок прикрашає близько 500 скульптур, але майстер не припиняє процес ні на один день.

"Важка робота, яку не любиш. А я свою люблю. Рано встав, викупався в річці і за роботу. Я щасливий, що люди приходять до мене, бачать мої роботи, мій будинок... Він, здається, непогано вписався тут, в Старому місті... Кожному художнику хочеться, щоб його роботи жили, щоб люди їх бачили", – розповідає майстер гостям, не відриваючись від роботи над новою скульптурою.

3. Загадки Волинської області

Якщо ви приїхали в Луцьк не на добу, і у вас є час у запасі, то хоча б один день варто присвятити й іншим цікавим локаціях Волинської області. Так, усього в 36 кілометрах від Луцька і в 6 кілометрах від жвавої траси, розташоване селище Олика. Зараз в це крихітне містечко добирається не всякий турист, однак 500 років Олика була однією з головних резиденцій Радзивіллів, і спадщина цієї магнатської родини збереглося і до наших днів. До Олики мандрівники добираються дорогою, брукованою шестикутною плиткою – заслуга Януша-Франтішека Радзивілла, XIII і останнього Олицького ордината.

У колись пишному і величному палаці Радзивіллів розміщена обласна психлікарня №2. Але тут ще збереглися старовинні будівлі палацу, найпотужніші бастіони, кріпосні рови...

Поруч із колишнім маєтком Радзивіллів височить колегіальний костел Святої Трійці. Костел був зведений у 1635-1640 роках за проектом архітекторів Бенедетто Моллі та Джованні Маліверна у стилі римського храму Іль-Джезу - зараз тут йде масштабна реконструкція.

У найближчих околицях Троїцького костелу є ще дві культові будівлі. Петропавлівський костел 1460 року найстаріший на Волині, побудований ще Петром Білим, і небесно-блакитна Троїцька церква 1886 року.

Зупинитися також варто біля старого польського цвинтаря. Над вкритими мохом, надгробними плитами, які обвивають коріння дерев, височить старовинна будівля каплиці.

4. Рекреаційні можливості Волині 

Луцьк і Волинська область цікаві не тільки для любителів культурно-пізнавального туризму – тут є можливості для медичного, сільського та екотуризму. 

У годині їзди від Луцька знаходиться перлина Волинської області - санаторій матері і дитини "Пролісок". Він розташований на території заповідного урочища - тут сама природа подбала про те, щоб гості могли оздоровитися і відпочити. Тут і комфортний клімат, і цілющі мінеральні джерела та абсолютно чисте повітря. Оздоровницю оточує мальовничий ландшафтний парк, на території якого знаходиться прекрасне озеро. Густа рослинність і наявність водойм визначають цілющий мікроклімат курорту. 

У "Проліску" є унікальні сучасні діагностична та лікувальна бази. А інструментальні дослідження проводяться на сучасному обладнанні. У лікувальному комплексі санаторію проводять понад шістдесят різних процедур. 

Гордість санаторію - власне джерело мінеральної води, який активно використовується для оздоровлення відпочиваючих. Вартість одного дня відпочинку в санаторії, в який включено проживання, харчування та оздоровчі процедури - від 670 гривень.

Просто відпочити і розслабитися після насичених екскурсій можна і в самому Луцьку. Тут є великий і доглянутий парк імені Лесі Українки, з виходом до річки й арт-алеями. 

У глибині парку розташований зоопарк із просторими вольєрами і великою колекцією рідкісних тварин.

Крім того, мальовничою річкою Стир організовують прогулянки на невеликих річкових трамваях.

5. Гастрономічні дивини

Приїхати до Луцька можна і щоб покуштувати автентичні страви волинської кухні.

Уздовж траси Луцьк-Рівне, на кордоні Рівненської та Волинської областей розташований еко-ресторан Yavir. Будівля, в якому розмістився ресторан, знаходиться всередині лісового масиву, а "фішкою" закладу є меню, яке включає в себе страви, винятково з м’яса дичини. Тут вам запропонують різноманітні сезонні страви та широкий вибір страв із гриля: м’ясо, риба й овочі.

У самому Луцьку пообідати або поснідати можна в новому кафе Benedict. У кафе пропонують українські страви в сучасній інтерпретації.

Ще один новий ресторан у центрі Луцька - Meet and Green, який спеціалізується на стравах із м’яса і здоровою (у тому числі вегетаріанської) кухні. Наприклад, можна спробувати стейк із селери або вареники з м’ясом зайця.

Але по-справжньому легендарним центром гастрономії в Луцьку є ресторан "Корона Вітовта". Історія ресторану пов’язана з бенкетом, який князь Вітовт влаштував на честь першого в Луцьку з’їзду важливих монархів 15 європейських країн у січні 1429. Тоді, за свідченням літописів, гості, яких прибуло в три рази більше, ніж городян, з’їли 700 волів, 1400 баранів, 100 зубрів і лосів та випили 700 бочок меду та пива.

Кухарі закладу розробили дегустаційний сет із семи королівських страв (філе плямистого оленя, морозиво з горгонзоли, копчений вугор на сіні й інші), до кожного з яких подаються особливі наливки - спробувати такі можна тільки в "Короні Вітовта". 

А наостанок обов’язково зайдіть у "Медову хату", де можна продегустувати мед, а також медівку - медове вино, яке робиться за відновленими рецептами - це дуже смачний і легкий напій. Також тут можна придбати луцький пряник із коричним шлейфом і приємним післясмаком.

У Центрі традиційної української культури "Медова хата" представлений широкий асортимент препаратів на основі продуктів бджільництва. Це - мед, настоянки, лікувальні та косметичні препарати, свічки з натурального воску і навіть пилок, яка містить цілий вітамінний комплекс.

Матеріали використано з сайту https://zruchno.travel

Автор статті: Даша Хорішко. Фото: Володимир Морєв

Print 

Написати відгук
Ім'я:
Коментар:
Введіть код: