ua en pl ru 
WIADOMOŚCI
Zegar, iglica, gzyms: za fasadą łuckiej historii

Zegar, iglica, gzyms: za fasadą łuckiej historii

Bardzo ciekawie patrzeć na miasto z różnych punktów widzenia. 

VolynPost opublikował zdjęcia miasta z wysokości starożytnych wież. Teraz wydanie dało każdemu okazję zobaczyć, co kryje się wewnątrz tych wież.

Te zdjęcia są cenne przede wszystkim unikatowością miejsc, z których są wykonane. Ale żeby potrafić do tych miejsc, czasami trzeba pokonać trudne przeszkody - wspinać się po drabinach, trzymających się na jednym gwoździu, podciągać się nad przepaścią nawy katedry i więcej.

Te akrobacje mają swoją zaletę, przecierz obok znajduje się to, co jest ukryte przed ludzkimi oczami.

KATEDRA KATOLICKA ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA

Gwintowane schody, różne tajemnicze drzwi, chimeryczna konstrukcja wnętrza - to, wiadomo, ciekawe. Ale prawdziwą atrakcją czworokątnej wieży Katedry Katolickiej Św. Piotra i Pawła jest stary mechanizm zegarowy.

Badacze piszą, że on pochodzi z XVIII stulecia. Tu zachowały się stare śruby, koła zębate, wały, ciężarki.Widoczne jest, że mechanizm remontował się, bo zawiera sporo detali nowszych czasów.

Na razie mechanizm nie działa, jednak być może, jego będą naprawiali w przyszłości.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

KOŚCIÓŁ LUTERAŃSKI

Starzy ludzie opowiadają, że roku 1960 w Łucku był silny huragan. Wiatr zbił iglicę na kirsze, więc, większość łuczan pamiętają ją w okresie radzieckim bez zakończenia spiczastego. W latach 1990-ch odnowiono iglicę odpowiednio do starych wizerunków cerkwi.Jak wyglądają wnętrza tej iglicy? Na metalowej podstawie znachodzi się karkas drewniany, który bezpośrednio trzyma pokrycie z blachy miedzianej. W środku można łazić. Właśnie"łazić", bo miejsca dużo tam nie ma. Na iglicy jest okienko w miedzianej warstwie, przez które można wyjrzeć na dwór.

1

2

7

4

5

6

3

8

9

10

11

SYNAGOGA GŁÓWNA

Wojskowa wieża Głównej synagogi w Łucku została zbudowana w pierwszej połowie XVII wieku. Teraz nie jest aktywnie wykorzystywana.

Schody spiralne – niezbędny atrybut starych wież, dzwonnic i ciasnych pomieszczeń. Ta wieża ma bardzo strome schody.

Wieża jest podzielona na kilka etapów. Na niższych są pokoje zamknięte. Tutaj rozmieszczone są spiżarnie klubu sportowego "Dynamo". Górny etap ma przestronny pokój. Można przypuszczać, że dawno temu siadywali sobie tutaj Hebrajczycy z długimi brodami, paląc fajki, rzucali się z wysokości wieży jądrami na wrogów Łucka.

Z tego pokoju jest wyjście na strych synagogi.

1

2

3

4

5

6

7

8

 

1

2

3

4

5

6

Print 

Napisz recenzję
Imię:
Komentuj:
Wpisz kod: