ua en pl ru 
WIADOMOŚCI
Zaprasza do Łucka Switłana Ryżuk

Zaprasza do Łucka Switłana Ryżuk

W tej serii artykułów znani i wybitni łuczanie będą odpowiadali na 2 pytania:

1. Jakie Państwa ulubione miejsce w Łucku i argumentacja odpowiedzi.

2. Jakie wydarzenie (festiwal, koncert, spektakl) koniecznie rekomenduje Pan / Pani odwiedzić? Dlaczego?

Odpowiada Switłana Ryżuk, prezenterka.

1. Moje ulubione miejsce w Łucku – ulica Gałszki Gułewiczówny, bo tam zamieszkiwała moja babcia - Jewdokija. Często chodziłam do niej w gości, a prastare miasto budziło w mojej duszy energię, darując przy tym momenty inspiracji.

Ta ulica znajduje się niedaleko od Placu Zamkowego. Krok za krokiem, zaczęłam badać jej historię: kiedyś ona nazywała się Armeńską, bo z czasów wojny zamieszkiwało tam dużo Ormian, potem nazywano ją Ulicą Paszy Sawejlewej, i już za czasów terażniejszych ona została przemianowana na Ulicę Gałszki Gułewiczówny - znanej ukraińskiej mecenatki, harcerki, osoby publicznej, założycielki Łuckiego Bractwa i mecenatki Kijowskiego Bractwa, przecież całe swoje pieniądze ona oddawała Kijowskiemu Bractwu dla odbudowy szkół, cerkwi, na podstawie których potem i była stworzona Akademia Kijowsko-Mohylańska. Gałszka zawsze była moją inspiratorką i przykładem do naśladowania w życiu. Właśnie tak powinna zachować się każda prawdziwa ukraińska kobieta.

2. Zawsze wszystkim gościom polecam odwiedzić coroczny festiwal rockowy Bandersztat. Tam zawsze lata duch wolności, gdzie można z zadowoleniem i odpocząć, i nabawić się sił, i posłuchać muzyki alternatywnej. To takie nasze ukraińskie autentyczne dziwo!!!!!

 

Print 

Napisz recenzję
Imię:
Komentuj:
Wpisz kod: