ua en pl ru 
WIADOMOŚCI
W Łucku pojawiła się duża ścienna tablica z panoramą Zamku XVI wieku

W Łucku pojawiła się duża ścienna tablica z panoramą Zamku XVI wieku

W Łucku na centralnym chodniku przy ulicy Łesi Ukrainki rozmieścili dużą ścienną tabliczkę z rekonstrukcją Górnego i Dolnego zamków datowanych XVI w. O tym zawiadamiają "Kroniki Lubarta".

Tablica została odsłonięta na sklepiku z nazwą "Zosia" 28 grudnia.

Jak informują w Zarządzie turyzmu i promocji Łucka Rady miejskiej, ta akcja jest kontynuacją ustalenia serii tabliczek identyfikujących zabytki miasta. Ona jest dokonana w takim samym stylu, jak i inne, które zostały ustalone 2 lata temu, tylko o wiele większe.

 

Tablica odzwierciedla rekonstrukcję zabudowy zamków w XVI stuleciu. Jej autorem jest malarz Ołeksandr Dyszko. Obraz pokazuje, jak wyglądały Górny i Dolny zamki, które kultowe zabudowania tam rozmieszczały się, przedstawiono również zabudowę przeznaczoną dla szlachty.

 

Rekonstrukcja jest cenna tym, że pozwala naocznie zrozumieć strukturę zamków i stan jego składowych elementów w XVI stuleciu. W Górnym zamku umieszczone są 3 budowane wieże, a także znajdowała się główna prawosławna świątynia Diecezji Łucko-Оstrożskiej – sobór Jana Teologa. Opodal - główna świątynia katolickiej Diecezji Łucka – sobór Świętej Trójcy obok głównej bramy Dolnego zamku. Również przedstawiono szereg innych cerkwi. Ilustracja udowodnia nam, że zamek Dolny formuował szczególną strukturę obronną i miał 8 wież: 4 budowane i 4 drewniane.

Na przednim planie – kaplica Bolejącego Chrystusa, która usytuowana była na cmentarzu katolickim, gdzie teraz znajduje się budowla banku Narodowego.

Łuczanie obserwują panoramę miasta XVI wieku.

 

Print 

Napisz recenzję
Imię:
Komentuj:
Wpisz kod: