ua en pl ru 
WIADOMOŚCI
Łuck w liczbach i faktach

Łuck w liczbach i faktach

Co roku 25 sierpnia Łuck obchodzi Dzień miasta. Z okazji tego święta postanowiliśmy przygotować (nie)skromne zestawienie liczb i faktów o Łucku. Otóż, nasze osiągnięcia, rekordy, historia w liczbach:

Pierwsza pisemna wzmianka o Łucku datowana jest 1085 rokiem.

Prawo miejskie Łuck otrzymywał dwa razy: w roku 1432 oraz powtórnie w 1497 roku.

статистика =(

Liczba mieszkańców Łucka według danych z 1 lutego 2013 roku sięgnęła 214 813 osób. Wśród ukraińskich miast obwodowych Łuck jest drugim od końca pod względem liczebności mieszkańców. Za nim znajduje się jedynie Użhorod (116,6 tys. osób). A prawdopodobnie niedługo Łuck wyprzedzi także Tarnopol (217,3 tys. osób).

Już 8 lat z rzędu liczba mieszkańców Łucka stabilnie wzrasta!

Na każdy tysiąc mężczyzn w Łucku jest aż 1206 łuczanek.

Statystycznie łuczanie są najmłodsi wśród mieszkańców miast obwodowych Ukrainy. Średni wiek mieszkańców Łucka - 37 lat.розміри

Teren miasta - około 42 km2, czyli około 20 razy mniejszy niż teren Kijowa.

Miasto leży pomiędzy dwoma stolicami: odległość do Kijowa i Warszawy - 400 km.

Miasto rozciąga się od wschodu do zachodu na około 10 km. Z północy na południe - 15 km.

ГербпрапорSymbolika miasta Łucka została uchwalona na posiedzeniu Rady Miasta 23 sierpnia 2007 roku.

Według rankingów czasopisma FOKUS Łuck:

    • znalazł się na liście 20-tu kulturalnych miast Ukrainy na 15. miejscu.

 • znajduje się na 24. miejscu wśród najbardziej komfortowych miast Ukrainy

   • jest na 15. miejscu w rankingu ukraińskich miast przyjaznych biznesowi.замки

Według wersji strony tochka.net Łucki zamek zajmuje czołowe miejsce na liście ośmiu najładniejszych zamków Ukrainy.

Łucki zamek zwyciężył także w konkursie "7 Cudów Ukrainy" w nominacji "Zamki, pałace, twierdze" konkurując z twierdzą w Kamieńcu Podolskim i fortecą Akermańską.

надписNajdawniejszy napis na murach Łuckiego zamku datowany jest rokiem 1444 (Zdjęcie ze strony Łuck nieformalny).

 

W Łucku było co najmniej 8 pomników Włodzimierzowi Leninowi, policzono na stronie VolynPost: pomniki wódzowi komunistycznemu stały na miejscu obecnego centralnego centrum handlowego oraz teatru dramatycznego, na przejściu około alei Peremohy i ul. 8 Marca, przy ulicy 50-lecia Października (obecnie ul. Potebni) oraz przy ul. Prywokzalnej (wcześniej - Leningradzka), przy ul. Rankowej na terenie fabryki cukrowej, a także główny - około budynku Obwodowego komitetu partii komunistycznej (współcześnie - główny gmach Uniwersytetu wschodnioeuropejskiego).

рушникW Łucku w 2010 roku w ramkach inicjatywy "Haftowane ręczniki pojednania" złożono najdłuższy haftowany ręcznik (1610 metrów!) w Ukrainie i świecie!

W lipcu tego roku łuccy poszukiwacze przygód ropejumperzy dokonali światowego rekordu wolnego lotu skacząc na Krymie z 250-metrowej skały.

Ciekawe zestawienie faktów z historii przygotowano w internet-wydaniu VolynPost:

   • Pierwsze kino powstało w Łucku w roku 1909 i było położone w domu na skrzyżowaniu współczesnych ulic Kowelskiej i Łesi Ukrainki. Działało ono jedynie półtora roku. Już do lat 1990-ch w Łucku powstało 20 kinoteatrów, jednak żaden z nich nie jest czynny do dzisiaj.

   • Łuck był jedynym zachodnioukraińskim miastem, jakie posiadało dwa porty lotnicze: wojenny na Wyszkowie oraz cywilny - około wsi Krupa.

   • Park im. Łesi Ukrainki ma jedynie 50 lat. Został otwarty w roku 1964. Wcześniej płynęła tutaj rzeka Głuszec, która w związku z warunkami naturalnymi, ale też nie bez pomocy ludzkiej wyschła.

принцеса

 

W Łucku urodziła się księżniczka Siamu (obecnie Tajlandia) Na Phitsałunok. W Ukrainie dziewczyna była znana jako Kateryna Desnycka. Egzotyczne imię zyskała po oficjalnym uznaniu na ojczyźnie męża z Tajlandii.

Zdjęcie: Mykola Polischuk

Print 

Napisz recenzję
Imię:
Komentuj:
Wpisz kod: