ua en pl ru 
WIADOMOŚCI
Trwa wystawa poświęcona produkcji piwa w Czechach i na Wołyniu

Trwa wystawa poświęcona produkcji piwa w Czechach i na Wołyniu

5 grudnia w Wołyńskim muzeum krajoznawczym odbyło się otwarcie wystawy poświęconej piwu. Miłośnicy "złotego trunku" mogą dowiedzieć się więcej o jego produkcji i historii browarnictwa na Wołyniu oraz w Czechach, a także zapoznać się z losami łuckiej browarni "Zeman", jej założycielami.

Piwo było produkowane już 10 tysięcy lat temu. Na terenach zamieszkania słowian nazwa tego trunka jest bardzo podobna, a więc pochodzi jeszcze z czasów przedsłowiańskich. Źródła historyczne twierdzą, że miłość do piwa w Czechach jest pielęgnowana już od tysiąda lat. Piwo nazywają nawet drugim chlebem. Wiadomo, że czeskie piwo obdarzone jest szczególną romantyczną otoczką, której szukają tysiące turystów zmierzających do czeskich browarni. Właśnie o tym powiada wystawa dokumentalna, eksponaty której zostały przekazane przez Konsula Generalnego Republiki Czeskiej we Lwowie.

Badania archeologiczne twierdzą, że na terenach Wołynia uprawiano jęczmień już w pradawnych czasach. Był on podstawą przyrządzamia piwa. W okresie późnego średniowiecza dokumenty poborowe z karczem wołyńskich potwierdzają, że piwo i miody pitne były bardziej lubiane od wódek, która weszły na rynek alkoholowy dużo później.

Prawdziwe odrodzenie piwowarstwa na Wołyniu związane jest z Czechem Wacławem Zemanem (1854-1938), który po ukończeniu w Kijowie dwurocznych kursów z piwowarstwa wybudował w 1888 roku pierwszy browar w Łucku. Współczesny budynek browarni powstał na ul. Jarowica w latach 1906-1908 i zachował się do dzisiaj. Produkcja browarni Zemana - pięć gatunków piwa - dobrze smakowała mieszkańcom Łucka i znana była w licznych państwach europejskich. Na wystawie muzealnej można poznać poglądy Wacława Zemana, jego osiagnięcia w piwowarstwie, a także prześledzić historię jego rodziny w wirze wydarzeń początku XX wieku. Losy rodziny Zemanów pozwalają na pewne uogólnienie historii wołyńskich Czechów.

Od początku 2003 roku po rekonstrukcji Łuckiej browarni Zemana w mieście odrodziło się piwowarstwo. Od roku 2004 przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję piwa "Zeman". Dziś produkuje się także kwas "Zeman" oraz 7 gatunków żywego niepasteryzowanego piwa, które zyskuje najwyższe oceny ekspertów. Etapy działalności łuckiej browarni od pierwszych lat powojennych do okresu współczesnego są prezentowane przez różne formy przekazu muzealnego.

Organizatorami wystawy są Wołyńskie muzeum krajoznawcze oraz sp. z o.o. "Łucki piwzawod". Wystawę patronuja Nadzwuczajny i Pełnomocny Ambasador Republiki Czeskiej w Ukrainie Iwan Pocuha, Generalny Konsul Republiki Czeskiej we Lwowie David Pavlita.

ArticleImages_497_AfishaPyvovarina.jpg

Текст: сайт Волинського краєзнавчого музею

 

Print 

Napisz recenzję
Imię:
Komentuj:
Wpisz kod: