ua en pl ru 
WIADOMOŚCI
"Portrety władców i działaczy wybitnych Wielkiego Księstwa Litewskiego"

"Portrety władców i działaczy wybitnych Wielkiego Księstwa Litewskiego"

10 października 2014 o godzinie 14.00 w Muzeum Sztuki w Łucku otwarta została wystawa artysty litewskiego Arturasa Słapszysa "Władcy i wybitni działacze Wielkiego Księstwa Litewskiego", poświęcona 585-tej rocznicy Zjazdu monarchów europejskich w Łucku.

Ta kolekcja liczy w sobie 45 portretów i jest największą kolekcją portretów władców i postaci wybitnych Wielkiego Księstwa Litewskiego, Rusi i Żemajtyjskiego.

Pomysł stworzenia kolekcji powstał spontanicznie. Dzięki połączeniu talentu, wiedzy i środków finansowych naszych braci litewskich, zbudowali oni niesamowitą kolekcję obrazów, która będzie utrwaliła wizerunki władców i działaczy WKL.

Wyjątkowość zbiórki portretów polega na tym, że ona obejmuje nie tylko portrety władców, a i działaczy politycznych drugiego planu, jak pozytywnych, tak i również negatywnych. Lista figur, ilustrujących te obrazy, przygotowana została przez historyków litewskich Tomasa Baranauskasa i Ingę Baranauskijenie. Historycy przygotowali krótkie podsumowanie biograficzne każdego portretu. Tak więc, zbiór stał się prawdziwym przewodnikiem, który odzwierciedla konkretne dane w cyklu wydarzeń politycznych i pomaga wyjaśnić rolę każdej jednostki w historii. Należy zauważyć, że portrety wielu działaczy średniowiecznego Wielkiego Księstwa Litewskiego, w tym nawet w łączności z wielkimi książętami, zostały napisane po raz pierwszy Arturasem Słapszysem.

Organizatorzy ekspozycji: Wydział Turystyki i Promocji miasta Rady miasta Łuck, Muzeum Sztuki Miejskiej w Łucku.

Obraz: Arturas Słapszys

 

Print 

Napisz recenzję
Imię:
Komentuj:
Wpisz kod: