ua en pl ru 
WIADOMOŚCI
Kongo, Meksyk i Izrael na Poleskim lecie z folklorem

Kongo, Meksyk i Izrael na Poleskim lecie z folklorem

22-27 sierpnia odbędzie się trzynasty międzynarodowy festiwal "Poleskie lato z folklorem". W czasie wydarzenia miasto przemienia się na kolorowy międzynarodowy plac taneczny. jego gośćmi zostaną kolektywy artystyczne z różnych zakątków świata, a także innych ukraińskich miast. Poznajmy uczestników festiwalu.

Zacznijmy od gospodarzy. Łuck bedzie reprezentowany przez wzorcowy zespół tańca narodowego "Wołynianecznka". W repertuarze "Wołynianeczki" - ukraińskie narodowe piosenki i tańce Wołynia. We współpracy z orkiestrem muzyki narodowej kolektyw godnie reprezentował Łuck na międzynarodowych festiwalach w Polsce, Włochach, Turcji, Stanach Zjednoczonych, Słowenii, Serbii, Czarnogóry, Rosji, na Węgrach, w Bułgarii.

volynianochka.JPG

Jeszcze jedni mieszkańcy Łucka - kolektyw taneczny "Radist'", który już od 52 lat łączy małych miłośników tańca. Dziś w kolektywie pracuje 450 chłopaków i dziewczyn od 4 do 17 lat. Talent i pracę kolektywu "Radist'" znają widzowie z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Czech, Polski, Bułgarii, Słowacji, Rumunii, Holandii, Niemiec, Litwy.

radist.jpg

Z rumuńskiego miasta Cluj-Napoca do Łucka przyjedzie "Martisorul" - studencki kolektyw taneczny, założony w 1957 roku. Od tego czasu stał się on niezmiennym uczestnikiem rumuńskich festiwali studenckich. Orkiestra kolektywu gra na skrzypcach, klarnecie, taragocie, kontrabasie, akordeonie, dudce i flecie.

romania.jpg

Slowenia będzie reprezentowana przez męski Akademicki kolektyw folklorystyczny "Ozara", założony w roku 1994. Jego celem jest zachowanie słoweńskich piosenek narodowych. Orkiestra wykonuje piosenki na akordeonie, skrzypcach, klarnecie i kontrabasie.

slovenia.JPG

Litewski kolektyw "Jore" łączy uczestników różnego wieku. Dzisiaj w rodzinnym zespole działa osiem rodzin artystycznych. Orkiestra kolektywu "Jore" wykorzystuje takie tradycyjne instrumenty muzyczne jak: koza, gwizdki, dudka i wiele innych.

lytva.JPG

"Tzontemoc" jedzie do Łucka z Meksyku. Razem z kolektywem tanecznym jedzie świetna orkiestra wykorzystująca baraban, gitarę, trąbę, skrzypce i wiele innych tradycyjnych meksykańskich instrumentów. Przez 44 lata istnienia kolektyw brał udział w licznych narodowych i międzynarodowych festiwalach, gdzie niejednokrotnie otrzymywał nagrody.

meksyka.jpg

Jednym z najbardziej egzotycznych zespołów będzie palestyńska "Jaffa". Nazwa ta oznacza "jeleń" lub też "ładna dziewczynka, która przynosi poezję". W składzie zespołu - 35 tancerzy i muzyków. Oni promują tradycyjny palestyński folklor. Każdy taniec ma swoją własną nazwę. Tancerzom akompanuje mała orkiestra składająca się z tradycyjnych instrumentów "jarhol" i bębna "darbuki".

izrail.jpg

Członkowie zespołu "Les Choeurs de Brazza" urodzili się w Kongo, gdzie w dzieciństwie uczyli się tradycyjnyego tańca i muzyki narodowej. Sama nazwa zespołu to niesamowity zbiór ich trudnego doświadczenia.  Po licznych wojnach, które spustoszyły ich ziemię, mieszkańcy uciekli z Konga i osiedli we Francji. Obecnie do zespołu wchodzą członkowie różnych narodowości, których łączy zamiłowanie do kultury Konga.

kongo.jpg

Print 

Napisz recenzję
Imię:
Komentuj:
Wpisz kod: