ua en pl ru 
WIADOMOŚCI
Dziesięć przytulnych miejsc Łucka z ciekawą historią

Dziesięć przytulnych miejsc Łucka z ciekawą historią

Codzienne kłopoty często przeszkadzają obserwowaniu pięknych i malowniczych miejsc rodzimego miasta + opowiadają Kroniki Lubarta

Codziennie chodzimy obok nich i nie domyślamy się, jakie ciekawe rzeczy tam kiedyś się odbywały. Więc proponujemy dzisiaj naszym ukochanym czytelnikom popatrzeć, gdzie w Łucku można odnaleźć potrzebne dla refleksji spokój i przytulność. No i jak na "Kronikach Lubarta" bez historii? Krótko opowiemy też o historii tych zakątków :)

1. Skwer obok Klasztoru Trynitarów 

Kiedy idziesz do Starego targu czy po sprawach przez dawną ulicę Jagiellońską (dzisiaj Łesi Ukrainki), zatrzymaj się n achwilę i pozwól sobie na odpoczynek na ławce przy wojskowym szpitalu. Te piękne ściany murowane, które wcale nie przypominają medycznej instytucji współczesności – to komleks klasztorny łuckich Trynitarów. 

Pojawił się w Łucku na początku XVIII wieku. Węwnątrz kościołu i klasztoru było sporo fresek autorstwa malarza członka zakonu Józefa Prechtla. Przy klasztorze działało kolegium ze studiami filozoficznymi i teologicznymi. Trynitarzy posiadali duzą bibliotekę, w której mieścili się ciekawe dokumenty historyczne. 

Dzisiaj od ogromnych kiedyś budynków pozostał się tylko kompleks klasztorny. Ale i obecnie jest tam na co popatrzeć!

2. Ławki przy pomniku Św. Mikołajowi

Gdyby ktoś z was, drodzy czytelnicy, szedł do Rady Miejskiej, do Tetru Lalek czy na pocztę, nie poszkodujcie dziesięciu minut swojego czasu i zanurzcie się w oazę zieleni latem i śnieżnej przestrzeni zimą obok rzeźby łuckiego patrona, świętwgo Mikołaja. Ten pomnik pojawił się w Łucku 23 kwietnia 2000 r. Krótka informacja dlaczego ten święty jest patronem naszego miasta. Kiedy w 1259 roku do ścian miejscowej fortyfikacji podeszło wojsko Złotej Ordy, odbył się cud! Ludziom pojawił się obraz świętego.

Co więcej – kamienie, które leciało na mieszkańców, siłą wiatru skręciło w inną stronę i poleciało do wojska Złotej Ordy. Przestraszone takimi wydarzeniami i siłą modlitwy wojsko opuściło Łuczesk.

3. Majdan przed Katedrą św. Piotra i Pawła.

Jest tam szczególnie urocza atmosfera. Świątynia zachwyca swoją architektoniczną i rzeźbiarską treścią. Można stać godzinami i rozpatrywać każdy subtelny element sakralnego budynku, który oddycha przeszłością. W 2016 roku rzymsko-katolicka świątynia Łucka skończyła 400 lat.

 

Print 

Napisz recenzję
Imię:
Komentuj:
Wpisz kod: