ua en pl ru 
WIADOMOŚCI
Dom rzebiarza z Łucka w siódemce niezwykłych budynków

Dom rzebiarza z Łucka w siódemce niezwykłych budynków

Na listę najciekawszych budynków Ukrainy, opublikowaną w wydaniu internetowym Focus.ua, trafił łucki dom z chimerami. Nad słynnym budynkiem już ponad 30 lat pracuje rzeźbiarz Mykoła Hołowań.

Współczesnego rzeźbiarza Mykołę Hołowania czasami nazywają łuckim Gaudim. Sam on z kolei półżartem mianuje siebie drugim Lubartem. Jego budynek w cichej i spokojnej dzielnicy Starego miasta zdobią setki kamiennych rzeźb w różnych stylach: święci na dachach domu i wężę na stokach reprezentują barok, zamyślone zmysłowe panny - modern.

Przed domem - kamienny sad, w którym roi się od dziwacznych zwierząt, ludzi, ptaków. Podziwu wart jest nawet mur zdobiony płaskorzeźbami, na którym, mówią, widnieje rodzina artysty.

Turyści, którzy celowo wędrują wąską uliczką do brzegu rzeki Styr, aby zobaczyć dom rzeźbiarza, dawno ochrzcili mieszkanie artysty drugim zamkiem Łucka oraz "domem z chimerami" porównując go do słynnego domu architekta Gorodeckiego w Kijowie.

Oprócz domu z chimerami w Łucku, autorzy listy polecają zwiedzenie płaskiego domu w Odessie, pałac Glebowa w Czernihowie, czerniowiecki dom-statek, willę Czetkowa w Winnicy, dom ziemstwa połtawskiego, "rybny rząd" na rynku w Czerkasach.

Miłej podróży!

Print 

Napisz recenzję
Imię:
Komentuj:
Wpisz kod: