ua en pl ru 
ЕКСКУРСІЇ

Луцьк – південна столиця Литовсько-Руської держави

Луцьк – південна столиця Литовсько-Руської держави
Адреса:вул. Кафедральна,1
Телефон: +38 (0332) 72-34-19
Мови спілкування:Українська, English, Polski
Тривалість:1-2 години
Вартість для однієї особиГрупа до 5 осіб - 200 грн.(польською, англійською - 300 грн.); 5 - 10 осіб - 300 грн.(польською, англійською - 400 грн.); 10-20 осіб - 400 грн.(польською, англійською - 500 грн.)

Луцьк з радістю зустрічає туристів, але як відданий охоронець береже свою історію, привідкриваючи цікавим лише щілиночку до дверей, за якими сховані уся слава та велич давніх часів. Запрошуємо Вас у подорож древнім містом, яке, проте, приємно здивує своєю молодістю. Мелодія дзвонів багатовікових храмів Луцька заворожить, чудове повітря давнини огорне таємницею.

ІвклТрон.jpgПодорож по Луцьку варто розпочати зі Старого міста. Саме тут, на східній околиці Кафедральної вулиці височіє древній Луцький замок, один із небагатьох середньовічних замків України, який зберігся до наших днів. Могутні його стіни і вежі охороняють таємниці багатьох подій литовсько-польської доби, політичне та приватне життя тогочасної знаті. Історія замку налічує більше шестисот років.

Луцький замок слугував резиденцією уряду і глави держави. Він був останньою столицею Галицько-Волинської держави.

Той факт, що у 1429 р. Великий князь Литви Вітовт приймав у цьому замку монархів європейських держав, зробив Луцьк відомим у всій Європі.

Включення мiста до складу Bеликого князiвства Литовського з 80-х рр. XIV ст. та надання Луцьку у 1432 р. Mагдебурзького права привели до поступової змiни планування Луцька. З того ж часу Луцьк вже відомий як великий центр міжнародної торгівлі. За часів князювання Вітовта місто розбудовується уже за межами острова, починає набувати рис великого європейського міста. Саме тоді Луцьк починають іменувати Лучеськом Великим.

Споруда Луцького замку раніше включала дві частини: Верхній та Окольний замки.zamok-.jpg

Верхній замок досить добре зберігся. Його рес­таврація почалася на початку XX ст. і триває досі. На місці Верхнього замку спочатку стояли дерев'яні укріплення, споруджені на рубежі Х-ХІ ст., а кам'яні стіни та вежі будувалися в середині XIV ст. за правлін­ня князя Любарта. Саме тому можна почути ще одну його назву - замок Любарта. Від Окольного замку, на жаль, залишилися лише окремі фрагменти.

Спочатку Верхній замок був зразком романо-готичної архітектури, але при перебудові в XVI ст. на­брав рис ренесансу. Замок у плані вирішений як не­правильний трикутник. Його вежі є квадратними і вражають величними розмірами та простою формою.

Варто оглянути башти і споруди, пройтися по його мурах. Сьогодні Ви можете побачити три основні вежі, які збереглися майже без змін до нашого часу.

ЗамокПанор.jpgВ західній частині замку знаходиться Надбрамна, або, як її ще називають, В'їзна вежа висотою 27 ме­трів, до якої вів підйомний дерев'яний міст. Потужні контрфорси Надбрамної вежі посилюють могутність та непорушність замку. Ця вежа є композиційним цен­тром усієї споруди. Через її браму проходило багато представників тогочасної європейської знаті: Великий князь Вітовт і король Ягайло, король Данії Ерік та імператор Сиґізмунд, Великий князь Московський Василій і татарські хани, першодрукар Іван Федоров та майбутній гетьман України Іван Виговський.

У східній частині замку височить Стирова вежа (Свидригайла), висота якої така ж, як і Надбрамної. Стирова вежа використовувалася замковою канцелярією і архівом, завдяки їй збережено півтора мільйона документів у так званих гродських книгах. Підвальний поверх слугував в'язницею для засуджених до страти.

Третя вежа - Владича, висота якої 13,5 метрів. Під муром, що з'єднує Владичу і Стирову вежі, знаходиться великий підвал, в якому зберігалися запаси продуктів на випадок облоги замку.

Дотепер у центрі замку існують залишки від найдавнішої з відомих мурованих споруд міста - церкви Іоанна Богослова. Церква, будучи соборною, відігравала головну роль у духовному житті Луцька та прилеглих до нього територій Луцько-Острозької єпархії.

Після тривалих розкопок дослідники дійшли висновку, що церкві Іоанна Богослова належитьcerkva-bogoslova_(1).jpg особлива роль у давньоруському зодчестві завдяки її своєрідним рисам, які не зустрічаються в інших храмах. До того ж це єдина церква, за залишками якої можна прослідкувати, як змінювалась церковна архітектура України впродовж 600 років. Церква будувалась зі старовинної тонкої цегли - плінфи. Досить добре збереглося оздоблення пам'ятки. Її прикрашали барвисті фрески із зображеннями постатей святих, різноманітних геометричних візерунків, зірок, коней, зустрічалися тут і давні написи. Зараз над мурами древньої святині, розкритими археологами, споруджено павільйон, в якому планується створення музею. Сьогодні на території замку діє експозиція єдиної в Україні виставки дзвонів - «Дзвони Волині історія та сучасність». Вона розміщена у Владичій вежі та презентує близько 50 дзвонів ХVII-ХХ ст. виробників різних країн: України, Росії, Польщі, Австрії, Німеччини.

Залишаючи Верхній замок, сходимо на територію колишнього Окольного замку. Ця територія подібно до Верхнього замку, також колись була обнесена мурами із вісьмома вежами, валами і ровами. Із восьми веж Окольника 4 були мурованими: Чарторийських, Свинюська, Івана Підскарбія, князів Четвертинських та інших князів, Архімандрича, — а 4 (зі сторони заселених пагорбів міських околиць) дерев'яними: Воротня, Перемильська, Пінська, Владик волинських. І якщо у Верхньому замку знаходилася резиденція князів, то в Окольному замку мешкало дворянство – урядовці, військовослужбовці, представники судочинства.

brygitky.jpgПройшовши Кафедральною вулицею на південь, Ви потрапите до мурів кляштору (католицький монастир) бригіток XVII століття. Колись тут стояв палац луцького старости Альбрехта Радзивіла, який у 1624 р. подарував його черницям чину святої Бригіти.

Бригітки добудували до палацу новий корпус келій і величний бароковий костел. Із жіночих католицьких орденів цей виділявся особливим благочестям і високим рівнем забезпеченості. Черниці утримували при монастирі школу для навчання й виховання осиротілих шляхтянок.

Повернувшись тим самим шляхом на Замкову площу, Ви побачите зблоковані у П-подібну споруду будинки, відомі як монастир шаріток. Цей комплекс склався впродовж  XV – XVIII ст. Із будівель старої католицької церкви Святої Трійці, а саме: палацу єпископа, шпиталю, канцелярії і латинської школи. На подвір’ї монастиря стояв найдавніший кафедральний костел Святої Трійці. Перший дерев’яний храм був збудований у 1425 – 1427 рр. завдяки старанням князя Вітовта. В 1781р. Окольний замок охопила пожежа, від якої постраждав храм Святої Трійці. Після цього кафедру перенесли до костелу Святих апостолів Петра і Павла.ЛуцькКафШар.jpg

Навпроти монастиря шаріток розміщений монастир єзуїтів, який включав костел Св. Петра і Павла та та єзуітську колегію. Монастир увійшов у систему укріплень Окольного замку, про шо свідчать бійниці на його західному фасаді й башті з годинником.

Єзуїтська колегія була найвідомішим навчальним закладом міста і відігравала значну роль у просвітництві краю. Вона славилася багатою бібліотекою старовинних книг, тут часто влаштовували театральні вистави.

Будівництво цього храму та колегіуму, який до нього прилягає, відбувалося протягом 1616-1639 років за проектом італійського архітектора Джакомо Бріано. Колегіум та костел були збудовані на потреби єзуїтів. Спочатку архітектура була ренесансною, однак вигляд храму багато разів трансформувався після міських пожеж. Загалом храм це базиліка на основі грецького хреста з обхідними галереями та двома вежами на кутах головного фасаду. Центральною у фасаді святині є скульптура Божої Матері, яка стоїть на земній кулі та бореться зі змієм. На нижньому ярусі обабіч входу знаходяться скульптури святих Петра костел_1.jpgі Павла. Особливість костелу полягає у тому, що він мав і оборонну функцію. Адже його зводили на місці колишньої В’їзної вежі Нижнього (Окольного) замку таким чином, щоб його стіна замінила фрагмент муру. Інтер’єр храму також дуже багатий: полотна, епітафії, розписи на стінах, старовинні меблі, скульптури та барельєфи. У костелі є по три бічні вівтарі з кожного боку, а також Великий вівтар та вівтар каплиці Пресвятих Тайн. Славиться костел і своїм органом та неперевершеною акустикою – часто тут відбуваються концерти класичної музики. Богослужіння у костелі відбувається польською та українською мовами. Залишаючи Окольний замок, продовжуєм мандрівку історичним Старим містом, де розкинулися торгово-ремісничі квартали, а також церковно-панські двори Луцька.  Неподалік знаходиться Покровська церква,на вулиці Данила Галицького. Споруда присвячена одному із дванадцяти головних свят православної церкви. У Луцьку Покровська церква з давнім цвинтарем розташована в кварталі колишньої площі Ринок. Ділянка під храмом знаходиться значно нижче від усіх основних вулиць, що свідчить про давність його побудови.

Свято-Покровська церква - це найстаріший нині діючий православний храм у місті. Спорудження храму переважною більшістю дослідників датується XIV-XVII століттями. Фундатором Покровської церкви був литовський князь Вітовт. Майже все XIX ст. церква слугувала православним кафедральним собором.покровська_церква_2.jpg

У церкві було знайдено образ Святої Богородиці, яка має назву «Волинська Богоматір». Це одна з найдавніших ікон України, яка знаходилась у храмі до 1962 року. Сьогодні ця перлина сакрального мистецтва зберігається в Київському музеї українського образотворчого мистецтва.

Рухаючись вниз вулицею Данила Галицького по лівій стороні розташований комплекс споруд Луцького православного братства – церква Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього, а також монастир василіанів. Об’єднані у православне братство волинські шляхтичі, духовенство й луцькі міщани збудували комплекс для захисту своєї віри, мови й культури від державного католицизму й ополячення ще в першій половині XVII ст..

Доходимо до майдану Братський міст. Ще в середині минулого століття тут стояв міст через річку Глушець. Це був нащадок найдавнішого мосту Луцька, який вперше згадується у 1149 році. Подовжуючи греблю, що йшла від замку через заплаву, він з’єднував давнє місто з поселенням правого берега Стиру.

Нині цей майдан є містком, по якому ми переходимо із древнього, овіяного таємницями, Лучеська у сучасне місто, яке промовляє до нас тисячами кольорових вогнів.

Вийшовши із церковного подвір’я, ми опиняємось поблизу Братського мосту. Тому – тепер Ви вирішуєте, куди ми помандруємо далі. Можливо, поблукати ще незвіданими вуличками Старого Міста? А, може, бажаєте відпочити за горнятком кави чи запашного чаю? А, може, хочете активно провести свій час, або ж потрапити на концерт? Або завітати у численні музеї міста? Не вагайтеся спитати поради у Центрі туристичної інформації та послуг, що знаходиться за адресою вул. Лесі Українки, 21. Запрошуємо!

Print 

2 Відгуки Відвідувачів

  • Олекса13-01-2019 15:25відповісти

    Добре та цікаво подана інформація! Авторові - низький уклін за працю. Окреме йому спасибі за те, що не забув згадати про споруди Пізнього Середньовіччя - не лише окремі споруди (як Покровську церкву) а й ті, що були свого часу перебудовані (і тепер - у складі монастиря шаріток).

  • Олекса з Київа13-01-2019 15:27відповісти

    Луцьк - взагалі моє чи не найулюбленіше місто. Зі славною історією, купою унікальних пам'яток (чимало з яких, нажаль, невідомі), і неймовірно затишне!!..)

Написати відгук
Ім'я:
Коментар:
Введіть код: