ua en pl ru 
O ŁUCKU

Katedra św. Piotra i Pawła

Katedra św. Piotra i Pawła
Adres:ul. Katedralna 6
Telefon: +38 (0332) 72-34-32
E-mail:zamok.lutsk@ukr.net
Strona www:zapovidnyklutsk.org.ua
Lokacja:Starówka

Budowa tej świątyni oraz kolegium znajdującego się obok odbywała się w latach 1616-1639 według projektu włoskiego architekta Giacomo Briano. Wśród jezuickich kościołów na wschodnich terenach Łucka katedra jest największą świątynią. Na początku kościół był wybudowany w stylu renesansowym, później pojawiły się motywy barokowe oraz wpływy klasycyzmu.

Ogólnie świątynia jest bazyliką o trzech nawach z kopułą o kształcie krzyża, posiada galerie boczne oraz dwie niesymetryczne wieże na kątach fasady głównej. Fasada główna posiada najbogatszą kompozycję dzięki grze głębi, płaszczyzn oraz dużej liczbie osi symetrii. W centrum znajduje się rzeźba Matki Boskiej stojącej na kuli ziemskiej i walczącej z wężem. W dolnej części obok wejścia znajdują się postacie Piotra i Pawła.

Kościół słynie ze swoich podziemi, które w niektórych miejscach mają nawet trzy poziomy. Poza tym, znany jest ze świetnej akustyki, która wzmacnia brzmienie ogromnego organu, gra którego towarzyszy nie tylko liturgii, ale też koncertom muzyki klasycznej, które organizowane są w kościele.

Kolegium jezuickie wybudowane tuż przy kościele było uczelnią wyższą, która posiadała ogromną bibliotekę, teatr studencki. Tu często spędzał czas sam król Władysław. W kolegium z reguły zdobywały wykształcenie dzieci bogatych mieszkańców miasta.

Print 

Napisz recenzję
Imię:
Komentuj:
Wpisz kod: